Pod trochu záhadnou zkratkou VVZ se skrývá akce, jež proběhne o víkendu 12–14. listopadu 2004. Je určena pro vedení středisek a také vedení střediska se týká více než 60 programů, které o víkendu proběhnou. Na podrobnosti jsem se zeptal Pavla Černého – Opa, který VéVézetku připravuje.

Sdílení zkušeností a inspirace

Co vlastně znamená „VVZ“?

Je to zkratka pro velkou výměnu zkušeností, která stručně vyjadřuje, o co půjde – vyměnit si zkušenosti z vedení středisek a načerpat inspiraci, jak to dělají jinde, naučit se něco nového od ostatních.

V čem se Vévézetka liší od běžných seminářů?

Asi hlavně v rozsahu – na jednom místě o jednom víkendu bude soustředěna spousta programů ze všech možných oblastí, které se týkají činnosti střediska. Využili jsme osvědčeného modelu CVVZ – tedy nabídka hodně programů z různých oblastí, kde si každý předem prostřednictvím webu vybírá programy, které chce navštívit. A na druhou stranu sám nabízí ostatním programy a vlastní zkušenosti, o které se chce podělit.

Kde bude vévézetka probíhat?
V Pardubicích, přesněji v areálu SOŠ v Rybitví. Máme zamluven celý areál, tedy spous tu tříd na programy, tělocvičnu na spaní, společenský sál, v jídelně nám budou vařit, bude otevřeno občerstvení. Samozřejmě to vyžaduje docela velký servistým. Kdyby někdo chtěl rozšířit naše řady a strávit víkend takhle pořadatelsky, ať se určitě ozve.

Čeho se programy týkají?

Snažili jsme se postihnout co možná všechny oblasti činnosti střediska a samozřejmě více se věnovat problémovým věcem. Pro zařazování programů máme dvě hlavní měřítka: prvním je praktičnost – snažíme se, aby převažovaly hodně praktické programy, které jsou reálné a na některých střediscích fungují, ne teoretické vyprávěnky. Ale samozřejmě tím nechci hanět některé teoretičtější programy, protože ty zase dávají příležitost podívat se dál, co by ještě šlo dělat. Druhým měřítkem je, aby na Vévézetce byly užitečné programy jak pro zkušené činovníky, kteří už vedou středisko dlouho a dobře jim funguje, tak pro ty, kteří se spoustou věcí právě začínají a nemají s nimi moc zkušeností. V rozhodování nám také pomáhají výsledky ankety o programech, kterou jsme pomocí webu udělali mezi účastníky.

Podle čeho si mám programy vybírat?

Na webových stránkách VévéZetky je u každého programu stručný popis, čeho se program týká, a ten ti upřesní, jestli se tam dozvíš právě to, co tě zajímá. Protože programů je docela hodně, nyní přes 60 a další stále přibývají, můžeš si je filtrovat a řadit podle různých kritérií. Přes web se na program také zaregistruješ, můžeš si zobrazit všechny své zaregistrované programy nebo se podívat, kdo z účastníků právě na ten který program půjde s tebou.

Co když nenajdu program, který by řešil to, co nás na středisku právě teď trápí a zajímá?

Pak nám napiš, co přesně postrádáš, a my se pokusíme ten program zajistit. Tedy buď zkusíme najít středisko, kde se jim právě tohle daří, nebo oslovíme vhodného lektora, ať z řad skautů, nebo externího atd.

A co když děláme na středisku něco opravdu dobrého, s čím bychom chtěli seznámit ostatní?

Každou programovou sekci, např. „Vztahy s okolím“, má na starosti její garant – když napíšeš přes e-mail stručný popis programu, který nabízíš, ozve se ti tento člověk a dohodne se s tebou, jestli ten program zařadit a vyzví od tebe podrobnosti.

Nejezděte sami

Jak vidím, tak přihlašování na Vévézetku i registrace programů probíhá přes internet. Co když ale k němu nemám přístup?

Pak bude nejsnazší domluvit se s někým z tvého střediska, kdo se na internet dostane, aby ti pomohl. Nebo kontaktovat Kancelář ústředí Junáka klasickou poštou nebo telefonicky.

Může nás přijet ze střediska víc?

Určitě, dokonce to doporučujeme, protože je to akce pro vedení středisek, ne jen pro vedoucí středisek. Po celou dobu poběží najednou asi osm různých programů, takže není v možnostech jednoho člověka všechno stihnout. I pro středisko bude asi užitečnější, když se zúčastní více lidí.

Jak se můžu přihlásit a kde najdu bližší informace?

Nejsnáze na www.skaut.cz/stredisko, případně můžeš napsat na stredisko@skaut.cz. Tamtéž je také nejlepší se obracet se všemi připomínkami, otázkami, náměty, nabídkami programů apod.

Za rozhovor poděkoval Marek.

Autor textu: Pavel Černý – Op, časopis Skauting, říjen 2004

Kategorie: Nezařazené

0 komentářů

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *