Velká Výměna Zkušeností (VVZ)

VVZ je určena všem vedoucím dětských oddílů jakékoliv organizace, rádcům či instruktorům, pracovníkům center volného času, učitelstvu a dalším zájemcům, kteří pracují s dětmi ve volném čase.


V průběhu akce probíhají různé typy workshopů. Můžete si jít pouze poslechnou lektory*lektorky a získat nové informace nebo se s něco nového naučit. Dalším typem workshopů je sdílení zkušeností. To se děje po celou dobu akce, ale v rámci workshopů je diskuse řízená, tedy facilitovaná.

Nedílnou a důležitou součástí akce je propojování a sdílení mezi účastnictvem. To probíhá na workshopech ale i u jídla, deskovek, v čajovně, u kávy, deskovek nebo jen tak na chodbě.


Regionální znamená určená pro vedoucí z jednoho místa. Na této úrovni VVZ je v rámci programu dbáno na větší seznámení účastníků mezi s sebou, aby byla akce startem ke spolupráci dětských organizací v rámci celého roku.


Celostátní Velká Výměna Zkušeností (CVVZ) je každoroční tradiční setkání pracovníků s dětmi a mládeží. Potkávají se tu pedagogové, vedoucí a instruktoři z malých i velkých organizací, dobrovolníci i profesionálové z nejrůznějších oborů, které se zabývají prací s dětmi a dospívajícími. Ti všichni zde mohou čerpat inspiraci, zažít něco neobyčejného, najít nové přátele i porovnat své názory a zkušenosti.

Základní myšlenky CVVZ

Základní myšlenky je vhodné aplikovat i pro další (účastnicky méně početnější) výměny zkušeností.


Spolupráce: CVVZ spojuje dobrovolníky i profesionály z celé republiky. Vznikají tu kamarádské vztahy a navazuje se prospěšná spolupráce mezi organizacemi. Z těchto základů vyrůstá občanská společnost spojená solidaritou a tolerancí.


Osobnostní rozvoj: Sdílení zkušeností a vědomostí pomáhá rozvíjet nabídku volnočasových aktivit dětem. Dobrovolníci se učí jeden od druhého i od profesionálních pedagogů, sociálních pracovníků, zdravotníků či právníků.


Celospolečenský přesah: CVVZ pomáhá stavět budoucnost pro naši zemi. Upevňuje vztahy mezi všemi, kteří se v rámci neformální a volnočasové pedagogiky podílejí na výchově dětí, a informuje o jejich činnosti veřejnost a média. Připomíná to nejdůležitější v každé zdravé společnosti: výchovu soběstačných, vzdělaných a schopných lidí.

VZ – Výměna Zkušeností je hlavně o setkávání vedoucích a instruktorů, které pochází z počátku 80. let minulého století. Duší a zakladatelem tohoto hnutí byl Jan Šimáně – Galén, který směroval pořádání prvních VZ a jeho odkaz je díky nim stále živý. Na počátku byly sekce navržené Břeťou Boháčem (hra na OSN) podle Galénových 5-ti Pé (5 sekcí).


1) Umět si rát a soutěžit

2) být všestranný a v něčem odborníkem

3) tábořit a sportovat

4) přátelit se a pomáhat starším

5) předávat a přijímat výsledky a zkušeností, ale taky diskutovalo např. o výchově, zaměření programu pro děti, o vedoucích, březových lístcích atp.


A na závěr VZ jednotlivé diskuzní skupiny seznamovaly ostatní se závěry, ke kterým došly.

 

CVVZ = Celostátní Vzájemná Výměna Zkušeností 
První dvě VZ byly v Rokycanech (1979 vedl Bolid) a v Květné pod Javorinou (1979 vedli Kubíčkovi). To se ale sešlo jen několik nejstarších tzv. nositelů Olympijských stupňů BL, což se tak neosvědčilo. Proto se Galén s Břeťou Boháčem rozhodli oslovit současné vedoucí z terénu, kteří měli větší přehled.

 

Nově tak byly první dvě VZ v Pochni (1980 – 81 vedla Bobřice), pak další dvě VZ proběhly v Ostravě (1982 – 83 vedla Bagheera) . V té době termín konání kolísal mezi listopadem a únorem. Únor nakonec vypadl kvůli tomu, že vedoucí jezdily na lyžáky. Pátá VZ se konala v roce 1985 v Karviné. Mezi účastníky se vmísil konfident a nápravná opatření na sebe nedala dlouho čekat. Podařilo se odvrátit rozprášení místních oddílů, ale byla přerušena komunikace s Galénem a někteří vedoucí museli odejít do ústraní. V té době narostly počty účastníků a tak se z VZ stala VVZ – podmínkou názvu byla účast minimálně ze tří krajů a tří organizací. Pro omezení počtů jsme pak propagovali tzv Regionální výměny zkušenosí RVVZ např v Krnově, Třebíči, znovu v Karviné ….. Nositelé BL si však vyžádali jednou v roce akci, kde by se moli sejít všichni. Tato akce pak byla nazvána Celostátní a tedy CVVZ. Název VVZ je naposledy uveden na pozvánce do Náchoda 1995 a první uvedení CVVZ je v roce 1997 v pozvánce do Mostu. V těchto dřívějších dobách znamenala zkratka CVVZ něco malinko jiného než dnes a to „Celostátní vrcholná výměna zkušeností“. Galén nás totiž učil, že výměny zkušeností (VZ) vznikají prakticky pořád, i když se sejdou jen dva vedoucí nebo dva oddíly.

 

Po revoluci nám jeden z vrcholných představitelů hnutí řekl, že je konec a že se teď může každý realizovat ve své organizaci. Reakcí na to byla sešlost aktivních „pořadatelů akcí“ za 2 týdny v Boskovicích, kde jsme se po dvoudením urputném dohadování domluvili na tom, že se chceme setkávat dál. A tak se po pár RVVZ-kách uskutečníla první novodobá VVZ v roce 1992 v Brně (vedla Lenočka a Nemo) a Krnově (vedla Bobřice). V roce 1994 v Náchodě Kolčava představila úplně nový tip Výměny zkušeností s účastí asi 450 účastníkú. Další pak následovaly v různých městech po celé republice. Od té doby proběhlo více než 30 ročníků.

 

Strážcem myšlenkové, organizační i finanční kontinuity akce ne GN – Galénův nadační fond.

 

Zdroj

Jak si představit VVZ